Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Mağdur Hakları El Kitabı

“Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Mağdur Hakları El Kitabı”, Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu tarafından, Türkiye’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi kurucu statüsü olan Roma Statüsü’ne taraf olması amacıyla yürütülmekte olan kampanya faaliyetleri kapsamında yayımlanmıştır.

Bu el kitabı, İnsan Hakları İçin Uluslararası Federasyon (International Federation for Human Rights-FIDH) tarafından yayımlanmış “Guide for Victims, Their Legal Representatives and NGOs on Victims’ Rights Before the International Criminal Court” kitabı esas alınarak hazırlanmıştır. FIDH tarafından yayımlanmış rehber kitabın İngilizcesine http://www.fidh.org/Victims-Rights-Before-the-International-Criminal adresinden ulaşabilirsiniz.

Kitabın basımı konusunda destek sunan, çalışma grubunda yer alan ve yayına hazırlık konusunda emek harcayan herkese teşekkür eder, bu el kitabının Uluslararası Ceza Mahkemesi ile ilgilenen sivil toplum kuruluşları, hukukçular ve mağdurlar açısından yol gösterici olmasını dileriz.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu

Bu raporu aşağıdaki linke tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz:

Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Mağdur Hakları El Kitabı

 

 

FORMLAR:

UCM’ye başvuru ve tazmin talebinde bulunmak için kullanılacak formları aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz:

– Mağdurlar ve mağdur adına hareket eden şahısların Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde davalara katılmak için kullanacakları standart başvuru formu
– Mağdurlar ve mağdur adına hareket eden şahısların Mağdur Giderim Fonundan yararlanmak için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvururken kullanacakları standart form