İnsan Hakları İzleme Bülteninin 19. Sayısı Yayımlandı

Merhaba,

12 Haziran’da yapılan genel seçimlerinin ardından 19. sayımızı sizinle paylaşıyoruz.
Bu sayımızda yer alan ilk haberimiz;  istikrarlı biçimde namus gerekçesiyle işlenen tüm cinayetleri, töre cinayeti kapsamına sokarak, sanıklara verilen cezada haksız tahrik indirimi yapılmasını engelleyen ve bu nedenle kadın örgütlerinden alkış toplayan Yargıtay’ın, ne yazık ki eskiye tavrına dönmesiyle ilgili. Haberde yer alan kararda Yargıtay Ceza Genel Kurulu, büyük eleştirilere neden olan “Bir cinayetin töre cinayeti sayılması için aile meclisi kararı gerekir” içtihadına geri döndü.

İkinci haberimiz, Susurluk hükümlüsü Ayhan Çarkın’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ankara’da 1990’lı yıllarda işlenen dört faili meçhul cinayetle ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanması ve sorgusundaki itiraflarla ilgili. Çarkın sorgusunda Altındağ Nüfus Müdürü Necip Baskın, Avukat Yusuf Ekinci ve Avukat Faik Candan’ın öldürülmesi olaylarına bizzat katıldığını, sanatçı Yılmaz Erdoğan ve Mustafa Erdoğan’ın amcası, Sağlık Bakanlığı Müfettişi Namık Erdoğan’ı ise kendisinin de dahil olduğu çetenin farklı isimlerinin öldürdüğünü belirtti. Çarkın dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın bilgisiyle hareket ettiğine yönelik de bilgiler verdi. Çarkın’ın itirafları, Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde kurulduğu iddia edilen “anti terör timi”nin varlığını ve karanlık eylemlerini ortaya koyarken, dikkatlerin Ağar’ın sadece çeteye yardım iddiasıyla yargılandığı davaya çevirdi.

Bu sayımızda yer alan bir diğer haberimiz ise; 12 Haziran 2011 seçiminde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen BDP’li Hatip Dicle’nin vekilliğini düşüren Yüksek Seçim Kurulu’nun kararına ilişkin, soru işaretlerine neden olan noktalara dikkat çekiyor. Gerekçeli karar, Dicle dosyasının işleme konulması için seçime kadar beklendiğini ortaya koyuyor.

Seçimlerle ilgili ikinci haberimiz ise Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı kesin sonuçlarla ilgili. Diyarbakır’dan seçilen bağımsız milletvekili Leyla Zana hakkındaki haber ise seçimlerle ilgili son haberimiz.

Diyarbakır Başsavcılığı’nın, 12 Eylül askeri darbesinden kaynaklı uygulamaların sembolü haline gelen ve Kürt sorununun boyutlanmasında büyük etkisi olduğu belirtilen Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlarla ilgili 30 yıl sonra başlattığı soruşturma da yine haberlerimiz arasında yer alıyor. Haberde Diyarbakır Başsavcılığı’nın, tanık ifadelerini almak için harekete geçmesinin ardından, mağdurların verdikleri ifadelerde açık biçimde suçladıkları ve isimlerini verdikleri bazı görevlilerin, koruma başvurusu yaptıkları belirtiliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye hakkında verdiği kararlar ise Uluslararası Kararlar bölümümüzde yer alıyor. Bu bölümdeki ilk haberimiz Mualla Gökçe İçen’in, TSK’da sivil memur olarak çalışırken “emre itaatsizlik” ve “üste hakaret” suçlarından askeri mahkemede yargılanması ve 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasının ardından AİHM’e yaptığı başvuru hakkında.

İkinci haber ise Emrullah Derman’ın, 14 Ocak 1999 tarihinde hırsızlık suçlamasıyla gözaltına alınmasının ve hakkındaki suçlamaları kabul ettiğini belirten bir belgeyi imzalamamasının ardından gözaltında tutulduğu karakolda işkenceye uğramasına ilişkin.

Son karar ise; Ramazan Keloğlan, Gökhan Yıldırım ve Tarık Kuruldak’ın askeri okuldan atıldıkları için Milli Savunma Bakanlığı’na karşı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açmalarıyla, ancak savunmanın “gizli” olarak nitelendirilen bazı bilgi ve belgelere dayandırılarak davanın ertelenmesiyle ilgili.

İyi okumalar diliyoruz.

 

İzlem’in 19. sayısını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. (Pdf, 280 KB)

İzlem’in 19. sayısını İnternet üzerinden okumak için tıklayınız: http://e-kutuphane.ihop.org.tr/

YARGI (Yerel Kararlar):
– Namus Cinayetleri Yeniden İndirim Kapsamında
– Şimdi Gözler Ağar Davasında
– Leyla Zana’nın Davası da Seçilmesine Rağmen Sürecek
– Mağdurlar, Uluslararası Kurumlardan, Soruşturmanın Takibini İsteyecek

YÜRÜTME:
– BDP’nin Başka Adayı İşaret Etmesinin Önü Kesildi
– AK Parti’nin Başarısının Ardındaki Rakam: Yüzde 4,6

YARGI (Uluslararası Kararlar)
– AİHM: Sivil Memurların Askeri Mahkemede Yargılanması Sözleşme’yi İhlal Ediyor
– Tutuklu Nakil İşleminde Mahkumiyet
– Karakolda İşkence ve Kötü Muamele Ağır Tazminata Yol Açtı
– Askeri Okuldan Atılan Öğrencilere Tazminat

İzlem’in önceki sayılarına erişmek için:

http://e-kutuphane.ihop.org.tr/