Kalıcı Çatışmasızlık Ortamının Sağlanması Acil Hale Gelmiştir

19 Ekim 2011 günü sabaha karşı Hakkâri’de askerî birliklere yapılan saldırıda 24 asker yaşamını yitirmiş; 18 asker de yaralanmıştır. Yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Yaşamını yitiren askerlerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kürt Sorununda yaşanan silahlı çatışmalar biran önce durdurulmalı daha fazla can kaybı yaşanmaması için kalıcı çatışmasızlık ortamı sağlanmalıdır. Bu konuda hükümet üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli; biran önce barış politikasını benimsemelidir. PKK de saldırılarını durdurmalıdır.

Aksi halde silahlı çatışmaların ulaşacağı düzeyin ülkeyi büyük bir kaos ortamına sürükleyeceği, halklar arasında çatışma ihtimalini doğuracağı ve bunun sonucunda da iç savaş tehlikesi yaşanacağı unutulmamalıdır. Türkiye son otuz yıldır Kürt Sorunu’nda uyguladığı güvenlik politikalarını uygulayarak sonuç alamayacağını görmelidir.

Biz insan hakları savunucuları, herkesin yaşam hakkının güvenceye alınması için kalıcı çatışmasızlık ortamının sağlanmasını talep ediyoruz.

İHD Merkez Yönetim Kurulu ve TİHV Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya İHD web sitesinden ulaşabilirsiniz.