Türkiye’de ifade özgürlüğünün tam zamanı

Uluslararası Af Örgütü, 27 Mart 2013 tarihide yayımladığı raporla, Türkiye’de şu an yürürlükte olan yasalarda, yasaların uygulanma alanlarında ve “Dördüncü Yargı Paketi”nde yapılması gereken değişikliklere değindi.

Şu an Türkiye’deki siyasi atmosfer göz önünde bulundurulduğunda Türkiye yetkilileri “Dördüncü Yargı Paketi” ile hakiki bir insan hakları reformu gerçekleştirmek için bu şansı elinden kaçırmamalı. Hükümet, “Dördüncü Yargı Paketi” tasarısının şu an Meclis’te olduğunu ve Türkiye’nin yasalarını uluslararası insan hakları standartlarıyla uyumlu hale getireceğini belirtti. Fakat şu anki haliyle taslak bunu yerine getirecek durumda değil.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen “İfade özgürlüğü hakkı Türkiye’de tehdit altında. Aktivistler, gazeteciler, yazarlar ve avukatlara yönelik yüzlerce, yasalardaki maddelerin kötüye kullanıldığı yüzlerce kovuşturma açılıyor. Bu Türkiye’nin en kemikleşmiş insan hakları sorunlarından biri” diye konuştu.

“Türkiye: İfade Özgürlüğünün tam zamanı” başlıklı rapora Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesinin web sitesinden ulaşabilirsiniz.