"İnsan Hakları İçin Diyalog Dergisi"nin 8. sayısı yayımlandı

Merhaba,

Uzunca bir aradan sonra İnsan Hakları İçin Diyalog’un 8. sayısıyla tekrar sizlerleyiz.

12 Eylül 1980 darbesinden tam otuz yıl sonra, 12 Eylül 2010 günü yapılan halkoylamasıyla darbecileri koruyan Anayasa’nın Geçici 15. Maddesi yürürlükten kaldırıldı. Geçen sayımızda genişçe yer verdiğimiz üzere, hemen ertesi günü, insan hakları savunucuları ve darbenin mağdurları suç duyurularında bulundular ve nihayet geçtiğimiz günlerde, cuntanın hayatta kalan iki üyesi Kenan Evren’le Tahsin Şahinkaya, ayrıcalıklı bir muamele görseler de, savcılara ilk ifadelerini verdiler.

Öte yandan, bu arada son derece gergin ama bir o kadar da heyecansız bir seçim süreci yaşadık, Meclis yenilendi. Ancak yeni Meclis, ciddi krizlerin eşliğinde çalışmalarına başladı. 12 Haziran seçim sonuçlarının, çok kabaca tüm siyasi partilere diyalog ve uzlaşma görevi vermiş olmasının, bu krizleri aşmada işe yarayacağına ilişkin umutlarımızı korumak istiyoruz. Türkiye’de bunlar olurken, hemen yanı başımızdaki komşu ülkelerde, ciddi halk ayaklanmaları baş gösterdi. Bazı diktatörler, ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar; henüz direnenlerin akıbetlerinin de aynı olması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Özellikle Türkiye’deki gündeme uygun olarak bu sayıda, temsilde adalet konusunu ele aldık. Bu çerçevede Ahmet Murat Aytaç, Kavramlar bölümünde, “Temsilde Adalet” kavramını ele aldı. Aynı şekilde, Dosya’da Nergis Canefe, ‘temsilde adalet’; Nisan Kuyucu da, ‘yargıda kadın temsili’ konusunu incelediler. Kerem Altıparmak ise Yüksek Seçim Kurulunun bağımsız adayların adaylıklarının iptaline ilişkin kararlarını irdeledi. Tarhan Erdem’le yapılan Söyleşi de yine aynı konuda…

Gündem’de, İHOP tarafından hazırlanıp yayımlanan KCK Davası Raporuna, Avrupa Parlamentosu’nun 2010 Türkiye Raporuna, Türkiye’nin de imzaladığı “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ne, seçimlerde yaşanan gerginliklere ve önemli ihlallere ve toplu mezarlarla ilgili gelişmelere yer verdik. Kısaca değindiğimiz bu gelişmelerin yanı sıra, bu bölümde Melek Göregenli ve Evren Özer tarafından hazırlanan “Medya ve İnsan Hakları Örgütlerinin Verilerinden Hareketle 1980’lerden Günümüze Türkiye’de İşkence: Epidemiyolojik Bir Başlangıç Çalışması”nın geniş bir özetini de bulacaksınız.

Mercek’te, Senai Demirci’nin “Devlet buysa ben çocuk değilim…”, A. Nevin Yıldız Tahincioğlu’nun “Kapısı Aralanan Adalet ve Kadınlar” ve Ilgın Özkaya Özlüer’in “Nükleer Bulutlarının Arasında Canlı Haklarını Aramak” başlıklı yazılarının ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

İnsan Hakları ve Hukuk’ta her sayıda olduğu gibi, yine AİHM ve diğer yargı kararlarından kısa haberler sunuyoruz. Hüsnü Öndül, bu sayıda özgürlük ve güvenlik hakkı ve ifade özgürlüğü konusunu detaylıca ele alıyor. Uluslararası Mekanizmalar’da İHD tarafından hazırlanan Seçim Gözlem Raporu’nun yanısıra Feray Salman, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokrasi Kurumları ve İnsan Hakları Ofisi bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Seçim Gözlemciliği Mekanizmalarını incelerken, Rakamlarla İnsan Hakları bölümünde Hüsnü Öndül, AİHM’e Türkiye’den yapılan 15,200 dosya üzerinde duruyor. Alternatif Kahramanlık Öyküleri’nde ise, Ozan Değer, İsmail Beşikçi’yi ele alıyor.

Tarihte İnsan Hakları bölümünde Ceren Salmanoğlu, vakti zamanında insan haklarına dair bir seçkiyle bizleri geçmişe götürürken, Ezgi Koman, 1 Mayıs 1977 olaylarıyla ilgili olarak hafızalarımızı tazeliyor. Kültür ve Sanat Dünyasında İnsan Hakları’nda Funda Tosun, Uluslararası İşçi Filmleri, 14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ve Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali gibi organizasyonlar başta olmak üzere, insan haklarına dair sinema dünyasından haberler veriyor ve Press filminin yönetmeni Serdar Yılmaz’ı küçük bir söyleşiyle konuk ediyor. Bu sayının Raflardan bölümünde ise, Ertuğrul Cenk Gürcan, Hakan Acar ve Arzu İçağasıoğlu Çoban tarafından hazırlanan “Türkiye’de Çocuk Hakları” adlı çalışmayı tanıtıyor.

Gelecek sayıda buluşmak üzere…

Yılmaz Ensaroğlu

 

Diyalog’un 8. sayısını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. (Pdf, 4.7 MB)

İçindekiler:

EDİTÖRDEN… Yılmaz Ensaroğlu
KISA KISA…
KUŞ BAKIŞI… Yılmaz Ensaroğlu
KAVRAMLAR, KURUMLAR… TEMSİLDE ADALET Ahmet Murat Aytaç
SÖYLEŞİ… TARHAN ERDEM’LE SÖYLEŞİ Tanıl Bora
GÜNDEM…
DOSYA… TEMSİLDE ADALET Nisan Kuyucu, Kerem Altıparmak, Nergis Canefe
İNSAN HAKLARI VE HUKUK… MAHKEME KARARLARI… Hüsnü Öndül
RAKAMLARLA İNSAN İNSAN HAKLARI… 15bin ikiyüz Hüsnü Öndül
ALTERNATİF KAHRAMANLIK ÖYKÜLERİ… İSMAİL BEŞİKÇİ
MERCEK…
TARİHTE İNSAN HAKLARI… Ezgi Koman, Ceren Salmanoğlu
ULUSLARARASI MEKANİZMALAR… Feray Salman
KÜLTÜR VE SANAT DÜNYASINDA İNSAN HAKLARI… Funda Tosun
RAFLARDAN… Hakan Acar, Ezgi Koman

 

Diyalog dergisinin eski sayılarına (1-7) ulaşmak için tıklayınız.