Van Depremi

23 Ekim 2011 günü Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde yüzlerce insan yaşamını yitirdi; binlerce insan yaralandı. Çok sayıda yerleşim yeri zarar gördü. Yüzbinlerce insan şu anda sokakta ve açık alanda yaşamını sürdürmek zorunda… Yaşanan bu doğal afet nedeniyle yaşamını yitirenlerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Deprem nedeniyle hükümetin başlatmış olduğu arama-kurtarma ve yardım faaliyetlerini aralıksız olarak devam ettirilmesini ve kırsal bölgedeki köy ve mecralara biran önce ulaşılmasını diliyoruz.

Kamuoyuna ve yurttaşlara sesleniyoruz: Bu büyük felaketin acılarını hafifletmek için Van’da yaşayan insanlarla acilen dayanışma içine girilmeli ve biran önce toplanan yardımlar gönderilmelidir. Van’da bulunan sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu demokrasi platformunun Van Belediye Garajı’ndaki yardım merkezine yardımlar ulaştırılmalıdır.

Van’da deprem felaketinin yaşandığı saatlerde başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin değişik yerlerinde Kürtlere yönelik linç teşebbüslerinde bulunulması insanlık adına utanç vericidir. Halklarımızın ajan-provokatörlerin provokasyonlarına gelmemesi ve birbiriyle dayanışması gerekmektedir.

Belki de doğal afet halkların birbirine ne kadar ihtiyacı olduğu acı da olsa göstermiştir.

İHD Genel Merkezi