Ortak Açıklama

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği
ORTAK AÇIKLAMA

HAK SAVUNUCULARI İÇİN TAM ÖZGÜRLÜK
7 Kasım 2018, İstanbul
 
Kamuoyu tarafından Büyükada davası olarak bilinen ve 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın duruşması bugün 7 Kasım Çarşamba günü saat 09:30’da Çağlayan Adliyesinde görülecek.
Bir hukuk trajedisi olan bu davanın bugün altıncı duruşması yapılıyor.
Sekizi Türkiye’den ikisi yurtdışından 10 hak savunucusunun İstanbul Büyükada’da katıldıkları çalışma toplantısına yönelik olarak bir “gizli tanık” tarafından yapılan şikâyet sonucu, 5 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alındıktan ve bir kısmının tutuklanmasından 4 ay sonra hazırlanan iddianame ile dava açılmıştı.  Bu davaya daha önce 6 Haziran 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Avukat Taner Kılıç da dahil edilmişti.
İlk duruşması 25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, yaklaşık 4 ay boyunca tutuklu kalan 8 arkadaşımız tahliye edildi. Sonraki duruşmada da arkadaşlarımız hakkındaki adli kontrol kararları da kaldırılmıştı. 14 aydan fazla süren tutukluluk süresinin sonunda arkadaşımız Taner Kılıç da nihayet 15 Ağustos 2018’de serbest bırakıldı.
Bir kez daha belirtmek isteriz ki, Türkiye’de ve dünyada tanınan hak örgütlerinin yöneticileri ve üyeleri olan hak savunucusu arkadaşlarımız hakkında iddia edilen hiçbir suçlamayı kabul etmiyoruz. Bu iddiaların hiçbir somut dayanağı olmadığı gibi, sözkonusu dava da Türkiye’deki insan hakları hareketine son yıllarda yöneltilen ciddi baskıların göstergelerinden biridir.
Bu yargılama sürecinin bir an önce beraatla sonlandırılmasını, bu haksızlığın derhal sona erdirilerek adaletin tesis edilmesini ve Türkiye insan hakları hareketinin özgürce çalışmalarına devam edebilmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği