İnsan Haklarını İzleme Bülteninin 11. Sayısı Yayımlandı

Merhaba,

11. sayımızda, izlediklerimizi sizlerle paylaşmak üzere yeniden karşınızdayız.

Bu sayımızın ilk haberi, Bingöl’de, 1 Mayıs 2003’te meydana gelen, 84’ü öğrenci 177 kişinin yaşamını yitirdiği depremle ilgili davalarda verilen kararlarla ilgili. Kararlar skandal niteliğinde…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın; 17 Şubat 1993’te Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’i Diyarbakır’a götürmek üzere havalandıktan ancak 7 dakika sonra düşen ve Bitlis’in de aralarında bulunduğu 5 subay ve astsubayın yaşamını yitirdiği uçağa sabotaj düzenlendiği iddiaları üzerine olaydan 17 yıl sonra, resen soruşturma açmasıyla ilgili ayrıntıları da bu sayımızda okuyabileceksiniz.

Yerel kararlar bölümümüzde okuyabileceğiniz bir diğer haber ise Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin, Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi’ndeki düzenlemelerin tüketicinin aleyhine haksız şart olduğuna, bu şartların geçerli olamayacağına ilişkin kararıyla ilgili. 13. Daire, kredi kartı sözleşmesine göre maaş hesabına rehin konulan ve kredi kartı borcuna karşılık olarak yatan maaşı bloke eden bankanın, tüketicinin uğradığı zararları tazmin etmesi gerektiğine hükmetti.

Yürütme bölümümüzde ise Hükümetin Anayasa referandumunun ardından, Genel Seçimlere kadar yapmayı planladığı yeni kanun düzenlemeleriyle ilgili haberi görebilirsiniz. Yeni düzenlemelerin yapılacağı bu süreçte AB Genel Sekreterliği de Bakanlar Kurulu’nda görüşülmek üzere, yeni dönemde çıkartılacak kanunlarla ilgili bir Eylem Planı hazırlıyor.

Uluslararası Yargı bölümünde ise, Bayrampaşa Cezaevi’nde 19 Aralık 2000’de cezaevine düzenlenen “Hayata Dönüş” operasyonuyla ilgili. Operasyonda 12 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 50 kişi de yaralanmıştı. Yaralılar arasında bulunan İsmail Altun, karnındaki kurşun deliği ve pankreasındaki yırtık nedeniyle ameliyat geçirmiş ve konuyu AİHM’e taşımıştı. Mahkeme olaylar sırasında yaşama hakkının ihlal edildiğine hükmetti.
Bu bölümde yer alan diğer haberler ise; Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. ve 10 maddelerinden dolayı mahkûm edilmesiyle ilgili.

İyi okumalar…

İzlem’in 11. sayısını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız (pdf)…

İzlem’in önceki sayılarına ulaşmak için tıklayınız:

İzlem 1-6

İzlem 7-10