Mülteci Hakları Koordinasyonu: “40 MÜLTECİYİ ÖLDÜRÜP GÖMDÜK” İDDİASI DERHAL ARAŞTIRILMALIDIR

11 Mayıs 2010 tarihli Sabah gazetesinde yer alan habere göre* Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde jandarma istihbaratında görev yapmış olan bir uzman çavuş, 13 yıl önce Van’ın Başkale ilçesinde geçici görevdeyken İran sınırından kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yapan 40 mülteciyi öldürüp bir çukura gömdüklerini, bu kişilere ait toplu mezarın yerini de gösterebileceğini öne sürmüştür.

Gizli tanık olarak ifade veren uzman çavuş, konu ile ilgili bilgi verilen Tugay Komutanı Tuğgeneralin, bu kişilerin savcılığa çıkarılmaları halinde tutuklanmayıp serbest bırakılacaklarını ve sınır dışı edildikten bir süre sonra tekrar ülkeye giriş yapmak isteyeceklerini söylediğini, “hepsini öldürün” talimatı üzerine de elleri arkadan bağlanan mültecilerin karakola 5 kilometre uzaklıkta bulunan dağlık bir alanda tarandığını iddia etmiştir. Cesetlerin iş makineleriyle kazılan bir çukura gömüldüğünü ve üzerlerinin kapatıldığını öne süren gizli tanık, 40 mülteciye ait toplu mezarın yerini de gösterebileceğini belirtmiştir.
Bu korkunç iddia son derece ciddi ve özenle soruşturulması gereken bir suça işaret etmektedir ve derhal tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yürütülerek sorumluların yargı önüne çıkarılmasını gerektirir.
Daha önce de Türkiye’de kamu görevlilerinin neden olduğu, mültecilerin ölümü ile sonuçlanan olaylar yaşanmıştır. 23 Nisan 2008 tarihinde Irak’a zorla sınırdışı edilmek istenirken Dicle Nehri’nde boğulan 4 İran’lı mülteci ile ilgili de etkin bir soruşturma yapılmamış ve mültecilerin yaşam haklarını ellerinden alan faillere hiçbir yaptırım uygulanmamıştır.
Mülteci Hakları Koordinasyonunu oluşturan hak örgütleri olarak, “40 mülteciyi öldürüp gömdük” iddiasının bir an öce adli ve idari soruşturmalarla araştırılmasını, eski istihbarat görevlisinin tarif ettiği toplu mezarın açılıp iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığının belirlenmesini talep ediyoruz.
Olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiyor, Van özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dosyanın akibetini takip etmek üzere başta Barolar olmak üzere bütün ilgili kurum ve kişileri göreve davet ediyoruz.

MÜLTECİ HAKLARI KOORDİNASYONU
İletişim: Tunus Cd. 87/8, Kavaklıdere Ankara  Tel: 312 468 84 60 Faks: 312 468 92 53 www.ihop.org.tr

MÜLTECİ HAKLARI KOORDİNASYONU, 7 sivil toplum örgütünün oluşturduğu, sekreteryası İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) tarafından yürütülen bir ağdır.
Katılımcıları; Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi

* http://sabah.com.tr/Gundem/2010/05/11/eski_uzman_gizli_tanik_oldu_40_multeciyi_oldurup_gomduk