Kızıltepe JİTEM davasına 15 Ocak 2016 tarihinde devam edilecek.

1992-1996 yılları arasında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 22 kişinin yasadışı keyfi infaz edilmesi veya zorla kaybedilmesine ilişkin davanın dördüncü duruşması 15 Ocak 2016 saat 10.00’da Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
Tanık ifadelerine göre 1992 ile 1996 yılları arasında Kızıltepe’de gerçekleşen faili meçhul cinayetlerin ve zorla kaybedilme olaylarının JİTEM’e bağlı ve  dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur’un liderliğindeki “Bıçak Timi” tarafından yapılmıştır. Tanık ve gizli tanık ifadeleri ile 2013 yılında Kızıltepe çevresinde yapılan kazılarda bulunan kemikler doğrultusunda tamamlanan iddianemenin sonunda 2014 yılında sorumlular hakkında dava açıldı.
Davada emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ile köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ve İsmet Kandemir  “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından yargılanıyor.
Daha başlamadan güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen davanın ilk duruşması 3 Mart 2015’te görüldü. Sanıklar suçun işlendiği dönemde ordu mensubu olduğu için mahkeme heyetinin HSYK’dan izin almaları gerektiğini belirtmesi ve HSYK’dan bir türlü beklenen cevabın gelmemesi nedeniyle şu ana kadar davada bir ilerleme kaydedilmedi. 2015 sonunda HSYK, sanıklardan Eşref Hatipoğlu ile Hasan Atilla Uğur’un yargılanması için izin istenmesine gerek olmadığına ilişkin karar verdi. HSYK’nın bu yanıtı üzerine yarınki duruşmada sanıklar ve tanıklar dinlenebilecek.
Kızıltepe Jitem Davası ile ilgili detaylı bilgi için bkz.

Kızıltepe JİTEM Davası