Hatay’daki Suriyelilere Yönelik İnsan Hakları İhlalleri Araştırılsın

Mülteci Hakları Koordinasyonundan Yetkililere Mektup: Hatay’daki Suriyelilere Yönelik İnsan Hakları İhlalleri Araştırılsın

Beş insan hakları örgütünden oluşan Mülteci Hakları Koordinasyonu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na Hatay’daki sığınmacıların Suriye’ye zorla sınırdışı edildikleri iddiaları ile ilgili bir mektup gönderdi.

Mektupta Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin ulusal ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde, Türkiye yetkililerince zorla sınırıdşı edildiği iddiaları ile ilgili etkin bir soruşturma yapılması istendi.

Mülteci Hakları Koordinasyonu daha önce hükümete başvuru yaparak Hatay’daki çadır kentleri ziyaret etmek istemiş fakat hükümet yetkilileri bu talebi ret ederek, insan hakları örgütlerinin Hatay’daki Suriyelilere yönelik çalışma yürütmelerini engellemişti. Mülteci Hakları Koordinasyonu mektupta yetkililerden insan hakları örgütlerinin Suriyeli sığınmacılarla çalışmasının önündeki engelleri kaldırmalarını talep etti.

Koordinasyon, Bileşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna da mektup göndererek göreve çağıracak.

Açıklamanın devamına İHD web sitesinden ulaşabilirsiniz.