Ortak Basın Açıklaması: Saldırı İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suçtur

“Ankara’da 6 Kişinin Ölümüne, 100 Kişinin de Yaralanmasına Yol Açan Bombalı Saldırı İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suçtur. Saldırıyı Şiddetle Kınıyor ve Lanetliyoruz”

Dün (22.05.2007) Ankara’nın Ulus semtinde meydana gelen patlama sonucu 6 insan yaşamını yitirdi, 100 kişi de yaralandı. Toplum üzerinde korku ve panik yaratmaya yönelik bu eylemin, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu kuşkusuzdur. Saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

Eylemin, Türkiye’de önemli siyasi ve toplumsal gerilimlerin yaşandığı, halkın kamplara bölünmek istendiği ve seçimler dolayısıyla önemli bir demokrasi sınavından geçildiği bir dönemde gerçekleştirilmiş olması, hedefin demokrasi, insan hakları ve toplumsal barış olduğunu göstermektedir.

Öncelikle, olayın sorumlularının bir an önce bulunup yakalanmaları ve yargı önüne çıkarılmaları hepimizin talebidir.

İnsan hakları kuruluşları olarak bizler, terörle ve şiddetle mücadelenin yine demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, insan haklarından ve toplumsal barıştan geçtiğine inanıyoruz. Bu nedenle insanlığa karşı işlenmiş bu saldırı vesilesiyle, toplumsal gerilimi arttıracak, kamplaşmalara yol açacak, insan haklarına ve demokrasiye zarar verecek tutum, davranış ve söylemlerden kaçınılmalıdır. Bu gün ülkemizin her zamankinden fazla sağduyuya ihtiyacı bulunmaktadır.

Saldırıda yakınlarını yitirenlerin açılarını paylaşıyor, yaralılara sağlıklar diliyoruz.

İnsan Hakları Derneği

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Helsinki Yurttaşlar Derneği

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi