Paris Katliamını Kınıyoruz!

13 Kasım 2015 Cuma akşamı tüm dünya Fransa’nın Başkenti Paris’te 6 farklı yerde gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırı ile sarsıldı. Bu insanlık dışı, vahşi saldırı sonucunda 132 kişinin yaşamını yitirdi 99’u ağır olmak üzere 349 kişi de yaralandı. Ölü sayısının daha da artmasından kaygı duyuluyor.
Henüz bu katliamın şokunu atlatabilmiş değiliz. Daha da ötesi yaklaşık bir ay önce Ankara’da, daha da öncesinde Suruç’ta yaşadığımız benzer vahşetin travmatik anı ve etkileri yeniden alevlenmiş durumda. Bu nedenle Paris halkının, Fransa halklarının neler hissettiğini çok iyi biliyoruz. Acılarına ortak oluyor, ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.
Tarifi imkânsız büyük bir üzüntü ve kaygı içindeyiz. Çünkü bu saldırılar, insanlık değerlerini, yıllardır mücadelesini verdiğimiz insan hakları ve demokrasi ilkelerini yok etmeyi amaçlamaktadır.
Ancak çok iyi biliyoruz ki, hiç bir kutsallık ve inanış sistemi, hiç bir ideoloji, insanlık ailesinin binlerce yıldır birlikte üretip geliştirdiği ortak değer ve ilkeleri ayaklar altına alma hak ve yetkisine sahip değildir. Yine çok iyi biliyoruz ki, tarih boyunca insanın insan olma mücadelesini durdurmaya yönelik tüm çaba ve saldırılar hep sonuçsuz kalmıştır. Bugün de hiç bir şekilde başarıya ulaşamayacaktır. Dünya halkları metanetle yaralarını saracak ve ortak mücadelesiyle insanlığı topyekün karanlığa sürüklemek isteyenlere izin vermeyecektir.
Bu arada şu da unutulmalıdır ki, emperyal çıkarlar, ideolojik kaygılar ya da kâr ve iktidar hırsıyla bu vahşi saldırıların ardındaki insanlık dışı karanlık zihniyetin büyüyüp gelişmesine doğrudan ya da dolaylı sebep olanlar da insanlığa karşı işledikleri bu büyük suçun hesabını er ya da geç ama mutlaka vereceklerdir.
Ortadoğu’da ve dünyada IŞİD/DAİŞ, El Kaide, El Nusra gibi cihatçı yapılanmaların gerçekleştirdiği ağır insan hakları ihlalleri bir an önce Uluslararası Ceza Mahkemesi önüne getirilmeli, insanlığa karşı suç işleyen bu örgütlerin ve onları destekleyen ülkelerin yöneticileri yargı önünde hesap vermelidir.
Bu duygu ve düşünceler ile herkesi amasız ve fakatsız bu katliamı kınamaya, Fransa halklarıyla dayanışmaya, insan onuruna, insan hakları ve demokrasi ilkelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI