İnsan Haklarını İzleme Bülteninin 14. Sayısı Yayımlandı

Merhaba,

İnsan Hakları Ortak Platformu tarafından yayımlanan İzlem’in 14. sayısında ilginizi çekeceğini düşündüğümüz yargı kararları ve yasamadan haberlerle karşınızdayız.

Yargı kararları arasında; Partisinin TBMM’deki grup toplantısının bir bölümünde Kürtçe konuşarak “Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet ettiği” iddiasıyla yargılanan, kapatılan DTP’nin eski milletvekili Ahmet Türk’e “ceza verilmesine yer olmadığına” karar verilmesiyle ilgili haberimizi okuyabilirsiniz. Kararda yer alan yorum diğer mahkemeler tarafından da kabul edilirse, TBMM’de Kürtçe konuşulması, yargılama nedeni olamayacak.

Kürtçe’yle ilgili bir başka karar da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verildi. Ocak ayında verilen kararda Mahkeme; cezaevinde yazdıkları Kürtçe mektuplara el konulan kişilerin yaptığı başvuruya ilişkin olayda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin haberleşme
Özgürlüğünü ele alan 8. maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Haberin ayrıntılarını Uluslararası Kararlar bölümünde okuyabilirsiniz.

Yargıyla ilgili bir başka haberimiz de Hizbullah sanıklarının tahliyesi nedeniyle tartışma konusu
olan Ceza Muhakemesi Kanunu’nun uzun tutukluluğu sınırlayan 102. Maddesiyle ilgili. Madde  uyarınca, suçlu oldukları Yargıtay tarafından da kayıt altına alınan cinayet sanıklarının tahliye edildi. Haberin ilginizi çekeceğiniz düşünüyoruz.

Bir başka haber ise, caddelerin en kalabalık olduğu saatlerde bile kadınların travmatik deneyimler yaşamasına neden olan saldırıların artık son bulacağını düşündürten bir karar hakkında. Haberde bu yılbaşı, kadınları taciz eden saldırganlara para cezası ile kurtulmalarını sağlayacak TCK’nın “taciz” başlıklı 105. Maddesi yerine, TCK’nın “cinsel saldırı” başlıklı 102. maddesini uygulayan hakim Celal Koç’un kararının dayanağının Yargıtay içtihatlarının oluşturduğuna yer veriliyor.

Yasama bölümünde Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, 9 Şubat günü TBMM Genel Kurul’da kabul edilerek yasalaşan tasarının ayrıntılarını okuyabilirsiniz.  Bu bölümde okuyabileceğiniz bir başka haber ise 12 Eylül referandumuyla yapısı değiştirilen, 2 bölümden ve 17 üyeden oluşması düzenlenen Anayasa Mahkemesi’nin çalışma usullerine ilişkin hazırlanan kanun tasarısı hakkında…

Yeni sayıda görüşmek üzere, iyi okumalar dileriz.

İzlem’in 14. sayısını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. (Pdf, 675 KB)

YARGI (YEREL KARARLAR):
– Mahkemeden TBMM’de Kürtçe’ye Dokunulmazlık
– Kadınlar İçin Önemli Karar
– Meğer Yargıtay da Suçlu Demiş

YASAMA:
– Yargıtay ve Danıştay Baştan Sona Değişiyor
– Disiplin Soruşturmasında Bile Telefon Dinlenebilecek

YARGI (ULUSLARARASI KARARLAR)
– Kürtçe’ye Engelleme AİHM’de Mahkûm Oldu
– Askerde Ölüm AİHM’de Yine Mahkûm
– Çocuğa Karakolda Kötü Muamele Tazminata Yol Açtı

İzlem’in önceki sayılarına erişmek için:

İzlem 1-6

İzlem 7-13

İzlem’in 14. sayısını İnternet üzerinden okumak için: http://e-kutuphane.ihop.org.tr/