İnsan Hakları İzleme Bültenin 21. Sayısı Yayımlandı

Merhaba,

21. sayımızla yeniden karşınızdayız.

Hrant Dink cinayeti davasında, AİHM’e gönderdiği savunma nedeniyle Dink ailesinden özür dilemek zorunda kalan ve savunmayı geri çeken devlet, tam bir yıl sonra yeni bir savunma skandalına imza attı. Skandala ilişkin ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Bu sayımızda okuyabileceğiniz bir başka haberimiz ise gazetecilerle ilgili. 70 gazetecinin cezaevinde bulunduğu, yüzlerce gazetecinin yargılandığı Türkiye’de, yargı, bir ilke imza atarak, kamu görevlileri ya da avukatlar gibi kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerine bağlı çalışanlara uygulanan “idari tedbir” cezasını gazeteciye uyguladı. Mahkeme, basın yoluyla hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle 7500 TL adli para cezasına mahkum ettiği gazeteciye, 375 gün meslekten men cezası verdi.

Bir başka haberimiz de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bir soruşturmasıyla ilgili. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya yönelik Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde düzenlenen ve ülke gündemine oturan yumurtalı protesto ile ilgili soruşturmasını tamamladı. İstanbul’da polisin öğrencileri darp etmesini protesto etmek için Kuzu’yu hedef alan öğrenciler hakkında, sivil toplum örgütlerinin beklentisinin aksine takipsizlik kararı verilmedi. Savcılık, 13 üniversitesi öğrencisi hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve “Kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla cebir kullanmak” iddialarıyla, 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açtı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye’ye ilişkin iki kararının yanı sıra Ayhan Çarkın’ın itiraflarında isimleri geçen 8 eski özel harekâtçı gözaltına alınması ve özel harekat polislerinden Ayhan Akça, Uğur Şahin, Seyfettin Lap, Enver Ulu ve Ayhan Özkan tutuklanmasıyla ilgili haberi de 21. sayımızda okuyabilirsiniz.

İyi okumalar.

İzlem’in 21. sayısını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. izlem_21

YÜRÜTME:
– Devlet Hiç Ders Almamış
– Adalet Bakanlığı, Ceza Mevzuatını İncelemeye Aldı

YARGI (Yerel Kararlar):
– Gazetecilere Bu da Yapıldı
– Yumurta İçin İstenen Ceza 4 Yıl
– Çarkın’ın İtiraflarındaki Beş Özel Harekâtçı Tutuklandı

YARGI (Uluslararası Kararlar)
– Kötü Muamele İddiası Gerektiği Gibi Soruşturulmadı, Türkiye Yine Mahkûm Oldu (Yavuz Çelik – Türkiye, 34461/07)
– AİHM: Haksız Tutuklamaya İlişkin CMUK Düzenlemesinde Sistematik Sorun Var (Parlak – Türkiye,  22459/04)

İzlem’in önceki sayılarına erişmek için: