27.01.2015

IŞID isimli radikal dinci, cihatçı, soykırımcı örgütün Suriye/Rojava Kantonlarından Kobanê kantonuna 15 Eylül 2014 tarihinden itibaren saldırması üzerine Kobanê kentinin tarihsel direnişi gerçekleşti. Direnişin 134. gününde kent merkezi saldırganlardan temizlendi ve kurtarıldı. Kobanê direnişini zafere dönüştüren Kobanêlileri ve onlarla birlikte direnişe katılan halkları kutluyoruz.

21.yüzyılın unutulmayacak tarihsel direnişini gösteren bir savunma savaşı yaşandı. Baskı ve zulme karşı direnmek haktır. Kobanê Kantonu bu hakkın yerine getirilmesinin en güzel örneklerinden birisini sergilemiştir.

Hak savunucuları olarak 8 Ekim 2014 tarihinde Ankara’da TBMM Dikmen kapısı önünde yaptığımız açıklamada, Kobanê direnişinin kazanacağını ve Kobanê’nin asla düşmeyeceğini ifade etmiştik. Yaşamları ve vatanları için direnen halkların kaybettiğinin görülmediğini yüksek sesle haykırmış ve Kobanê direnişinin kazanacağının kesin olduğunu belirtmiştik.

Kobanê kentinin direnişi Türkiye ve Kürdistan’ın tüm parçalarında, Avrupa’da ve dünyada kitlesel gösterilerle desteklenmişti ve halen de desteklenmeye devam ediyor. Kobanê kentinin düşmesini engellemek için yardım etmek yerine, Kobanêlilerle dayanışmak isteyenlere yapılan muamele Türkiye’nin yanlış dış politikasının içeride tezahürü olarak kendini göstermişti. AKP iktidarının Suriye iç savaşı başladığından beri Suriye’nin iç işlerine doğrudan doğruya müdahale etmesi, Suriye muhalefeti üzerinden Suriye rejimine gayri resmi yoldan ilan ettiği savaş IŞID isimli soykırımcı örgütlerin zemin bulmasını kolaylaştırmış ve Kürtleri bir soykırım tehdidi ile karşı karşıya bırakmıştır. Nitekim IŞID Şengal’de Ezidilere soykırım uygulamıştır. Kobanê zaferi nedeni ile hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Ortadoğu’da uygulanan anti-Kürt ve anti-Şii politikasından vazgeçilmelidir. Türkiye’deki barış ve çözüm süreci düşünülerek Suriye, Irak ve İran’daki Kürtlerle bu süreci bütünleştirip büyük Kürt barışı gerçekleştirilmelidir.

Kobanê direnişi ve zaferi Ortadoğu’da direnen halkların ve dayanışmanın neleri başarabileceğinin bir sembolü haline gelmiştir. Bu vesile ile, bir kez daha, Kobane halkını ve dayanışma gösteren herkesi bu tarihsel direnişleri nedeni ile kutluyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ