Engelli bir yaşamın engelleri

“Sizin gözleriniz var gökyüzünü gören, benim yüreğim var gökkuşağının renklerini bilen”

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.

Bu ülkede hep yaptığımız gibi 3 Aralık geldiğinde takvime haksızlık yapmamak adına yaptığımız birkaç konuşma ile yâd ettiğimiz engelliler gününde yine bir konuşma yapacağız hepimiz bulunduğumuz koltuklarda ve gayet sağlıklı ve hep sağlıklı olacağımıza dair güçlü bir inançla…

Braille alfabesi ile fatura göndererek engelliler adına çok büyük bir özveride bulunduğunu düşünen yetkililer, kaldırımlar, otobüsler, yollar, trenler, sokaklar… Hala engel tüm engellilerin önünde. Farkında mısınız?

Evlerine, kan bağı ile bağlı olduğu aile bireyleri arasına hapsolmuş engellilerin yaşam alanlarının bu ülkede ne kadar olduğunu bir düşünelim önce ve sonra da toplumun tüm bireyleri olarak bu sorunu ne kadar sahiplendiğimizi…

Acımak bir insana yapılabilecek en büyük haksızlıkken bir sosyal sorumluluk gibi herkeste aynı davranış ve aynı tepki. Oysa engel dediğimiz şey hepimiz için pusuda bekleyen tehdittir.

Acıyarak, yok sayarak, gözlerimizi başka tarafa çevirerek engeli aşamayız.

Bilinmelidir ki, insanlar sadece 3 Aralıkta engelli değil. İnsanın görmemesi, duymaması, yürüyememesi dışarıya çıkmasına ve hepimiz gibi yaşamasına neden engel olsun ki. Sonuçta insan yürekle ve bilinçle insandır. Gözle, kulakla, ayakla değil.

Unutmayalım ki, bulutların şeklini bilemeyebilirler ama aynı yağmurda ıslanıyoruz. Aynı gözyaşlarıyla ıslanıyoruz birimiz koşamasak da.

Toplumun engelliler ve yaşadıkları sorunlar konusunda duyarlılığını arttırmak, bilgi ve farkındalıklarını geliştirmek hepimizin sosyal sorumluluğudur.

Dünya engelliler gününde, gerçek engelin bilgisizlik ve bencillik olduğunu unutmadan, engelleri kaldıralım tüm engellilerin önünden.

Unutmayalım ki engellilerin sorunu insan hakları sorunudur.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ