ACİL EYLEM: İki Kürt çok kısa süre içerisinde idam edilme riski ile karşı karşıya

ACİL EYLEM
İran: Hossein Khezri ve Zeynab Jalalyan adlı iki Kürt çok kısa süre içerisinde idam edilme riski altında (4 Mayıs 2010)

Kürt azınlığına mensup 28 yaşındaki Hossein Khazri ve 27 yaşındaki Zeynab Jalalian’ın çok kısa süre içerisinde idam edilmekle karşı karşıya olduklarından endişe duyuluyor. Her ikisi de ayrı davalardan Kurdistan Özgür Yaşam Partisi üyesi oldukları için “Allah düşmanlığı” suçundan mahkûm oldular.

Hossein Khazri 2008 yılında Kermanshah’da tutuklandı, İstihbahrat Bakanlığı ve Muhafız alaylarının gözetimindeki bir gözaltı merkezinde tutulduktan sonra İran’ın Kuzey-Batısında bulunan Urumiye şehrinin Devrim Mahkemesi tarafından yargılanarak “Allah düşmanlığı” (“moharebeh”) suçundan ölüm cezasına çarptırıldı. Karar, 2009 Ağustos ayı içinde veya sularında onaylandı. Khazri işkence gördüğünü dile getirdi ve bir soruşturma açılmasını talep etti, ancak 2010 Mayıs ayında talebi geri çevrildi. 11 Nisan 2010 tarihinde Urumiye Merkez Cezaevinden bilinmeyen bir yere taşınması, Khazri’nin ölüm cezası infazının her an gerçekleşebileceği endişesini arttırıyor.

İran’ın Kuzay-Batısında bulunan Maku kentinde yaşayan Zeynab Jalalian 2009 Ocak ayı sularında Kermanshah Devrim Mahkemesi tarafından “Allah düşmanlığı” gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırıldı. Bundan evvel, 8 ay boyunca İstihbarat Bakanlığının bir gözaltı merkezinde ailesine haber verilmeden tutuklu kaldı. Davası süresince avukat tutmasına izin verilmediği gibi, Jalalian’ın davanın yalnızca bir kaç dakika sürdüğünü aktardığı bildirildi. Zeynab Jalalian’ın ölüm cezası 26 Kasım 2009 tarihinde Yargıtay tarafından onaylandı.

2010 Mart ayının başlarında, Zeynab Jalalian Kermanshah Cezaevi’nden, muhtemelen İstihbarat Bakanlığını gözaltı merkezi olduğu tahmin edilen, bilinmeyen bir yere taşındı. Haftalar sonra, 2010 Mart ayının sonlarına doğru, Tahran’daki Evin Cezaevinin 209 bölümüne transfer oldu. Bu transferin kesin sebepleri bilinmemekte olmakla birlikte, İran’lı Muhabir ve İnsan Hakları Aktivistleri’nin internet sayfasında Jalalian’ın ölüm cezasının infazını beklediğini söylediği bildirildi.

LÜTFEN DERHAL FARSÇA, ARAPÇA, İNGİLİZCE, FRANSIZCA VEYA KENDİ DİLİNİZDE MEKTUP YAZIN