YAŞAMAK ŞERZAN’IN DA HAKKIYDI

Muğla’da yıllardan beri sürdürülen İHD’nin de takip ettiği, kaygılarını ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaştığı Kürt öğrenciler yönelik her türlü baskı ve saldırı sonunda gencecik bir yaşamı annesinden, babasından, arkadaşlarından, umutlarından aldı götürdü.

Ne uğruna olduğu anlaşılmayan bir kurşunla, o kurşuna barış diyemezsiniz, o kurşuna kardeşlik diyemezsiniz, o kurşuna vatan toprak diyemezsiniz, o kurşun ölümdür, o kurşun acıdır, o kurşun bozgundur, düşmanlıktır, Şerzan’ı ve gencecik bedenleri yaşamdan koparmaktır, umutlarından, sevdiklerinden ayırmak demektir. Ölüm şiddet demektir.

Türkiye’de sürekli ihtiyaç duyulan insan hakları, sosyal adalet, barış ve demokrasinin tesisi edilmesi, sıkılan her kurşunla ne yazık ki iç savaş ve çatışma ortamına doğru sürüklenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaşam hakkı konusunda, istisna tanınamaz, yaşam hakkını sona erdirmekle buna bağlı tüm haklar yok edilmiş olur, İHD olarak Şerzan Kurt’un yaşamına son veren kişi ya da kişileri yönlendirenlerin tespit edilmesi ve haklarında yasal takibatın başlatılması konularının takipçisi olacağız.

Kaygılarımıza kulak verilmesini istiyor ve Şerzan Kurt’un ailesine ve arkadaşlarına baş sağlığı diliyoruz.

İnsan Hakları Derneği