UAÖ, Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki göstericilerin ölümleri ile ilgili çağrıda bulundu

Uluslararası Af Örgütü, Irak’ın kuzeyinde devam eden hükümet karşıtı gösterilerde, 17 Şubat 2011 tarihinde 2 göstericiyi öldüren siyasi grupların silahlı milislerini durdurması için Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne çağrıda bulundu.

Goran Partisi’ne mensup yüzlerce aktivist, 18 Şubat tarihinde Süleymaniye kentindeki muhalefet partisinin merkezini, hükümetin güvenlik güçlerinden ve Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) ait silahlı milislerden korumak için kuşattı.

Ondan önceki gün ise, silahlı KDP milisleri KDP’nin merkez binası önünde gösteri yapan ve yolsuzluğa son verilmesi çağrısında bulunan göstericilerden  ikisini öldürdü. Öldürülen göstericilerden biri 15 yaşında bir erkek çocuğuydu. KDP ve diğer bir Kürt partisi, yarı-otonom Kürdistan bölgesinde hükümet gücünü müşterek bir biçimde ellerinde tutmaktadır.

Ölümler Süleymaniye’deki hali hazırda hassas olan durumu iyice alevlendirdi. Bu ölümler, trajik olduğu kadar oldukça endişe verici de olan bir gelişmedir. Yetkililerin harekete geçerek daha fazla can kaybı ve insan hakları ihlalinin yaşanmasını önlemesi ve de KDP milislerini kontrol altına alması ve kanun önünde hesap sorulabilir olmasını sağlaması şarttır.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkilileri, öldürmelere karşı derhal, bağımsız bir soruşturma başlatmalı ve eğer bu olaylar göründüğü gibi yasadışı öldürmeler ise suçu işleyenler adalete teslim edilmelidir.

Süleymaniye’de şiddet 17 Şubat 2011 tarihinde, daha önce de şehir merkezinde geniş bir gösteriye katılan yaklaşık 400 kişinin iktidardaki KDP’nin ofisine taş atmasıyla alevlendi.

KDP milisleri, göstericilerin üzerine ateş açarak karşılık verdi ve bir kişi öldü, yaklaşık 56 kişi ağır yaralandı.

Daha sonra aynı akşam muhalif Goran hareketine ait ofisler yakılıp kül edildi.

Bu olaydan sonra daha fazla silahlı KDP militanının Süleymaniye’ye çağrıldığı ve şehrin hemen dışına yerleştirildiği söylenmektedir.

Irak’ın üç Kürt ilini müşterek bir şekilde yöneten iki siyasi parti kendi kanunlarını uygulayan ve cezasızlıkla insan hakları ihlalleri yapmalarına izin verilen silahlı milisleri kullanmaya devam etmektedir. Bunların yasalar önünde sorumlu tutulma zamanı gelmiştir.