Türkdoğan: Yargı Kıskacına Rağmen Eylemlere Devam Edeceğiz

DİYARBAKIR – İHD Diyarbakır Şubesi ile kayıp yakınları tarafından bu hafta 145’incisi gerçekleştirilen “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” eyleminde Abdulvahap ve Tevfik Timurtaş’ın kaybediliş hikayeleri anlatıldı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yargı kıskacına rağmen eylemlerine devam edeceklerini kaydetti. Batman’da da “Kayıplar bulunsun failleri yargılansın” eylemine devam edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi 145’inci haftada Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Yoğun sağanak yağmura rağmen eylemi gerçekleştiren İHD, kaybedilenler ile faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin resimlerinin yer aldığı dev posteri yere sererken, kayıp yakınları da kaybedilen aile bireylerinin resimlerini taşıdı. Eylemde açılış konuşması yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici’nin konuşmasının ardından İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan söz aldı. Türkdoğan, kaybedilenlerle ilgili İHD öncülüğünde düzenlenen eylemler nedeniyle yargı baskısı ile karşı karşıya kaldıklarını ve tutuklamalar ile yıldırılmak istendiklerine dikkat çekti. Kaybedilenlerle ilgili etkili soruşturma ve kovuşturma yapılıncaya kadar ve Türkiye BM Kayıplar Sözleşmesi’ne taraf oluncaya kadar etkinliklerinin devam edeceğini söyleyen Türkdoğan, aksi halde insan hakları savunucuları olarak açılan davalarla yıldırılmayacaklarını kaydetti.

Türkdoğan’ın ardından bu haftaki eyleme katılarak destek veren SES Diyarbakır Şubesi adına konuşan Şube Başkanı Hülya Alökmen, kaybedilen ve faili meçhul cinayetlere kurban gidenler arasında sendika üye ve yöneticilerinin de bulunduğunu belirterek, 90’lı yılların kara senaryosunun yeniden hayata geçirildiğini, buna rağmen Türkiye’nin yaşanılabilir bir ülke olması için mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.

Haberin devamına İnsan Hakları Derneği web sitesinden ulaşabilirsiniz.