İtalya, Libya ile göçmen kontrolü hakkında yaptığı anlaşmaları yürürlükten kaldırmalı

Göçmenlerin, mültecilerin ve sığınmacıların Libya’da hala insan hakları ihlallerine maruz kaldıklarını gösteren ciddi kanıtlara rağmen, İtalya Libya ile 3 Nisan 2012’de göçmen denetimi ile ilgili yeni bir anlaşma imzaladı. Uluslararası Af Örgütü, İtalya yetkililerinden defalarca sözleşmenin içeriğinin kamuya açıklanması talebinde bulundu ancak bu istek hiçbir zaman yerine getirilmedi. Kısa bir süre önce sözleşme metni sızdı.

Şubat 2012’de, Hirsi Jamaa ve diğerleri İtalya’ya Karşı davasında İtalya, uyguladığı göçmenleri geri gönderme politikası sebebiyle Avrupa İnsan Hakları mahkemesi tarafından kınanmıştı. İtalya hükümeti, kamuya yaptığı açıklamada, mahkeme kararına uyacağına söz verdi. Buna rağmen, sadece birkaç hafta sonra, İtalya ve Libya, göçmen denetimi hakkında tekrar işbirliğinde bulunmaya karar verdi.

Sözleşmedeki hükümler, Uluslararası Af Örgütü’nün endişelerini kanıtlıyor: İtalya yetkilileri, göçmenler, mülteciler ve sığınmacıların ciddi insan hakları ihlallerine uğrayacağı tehlikesini görmezden gelerek, göçmen akışını durdurmak için Libya’dan destek arıyor.

İtalya İçişleri Bakanı’na göçmenlerin, mültecilerin ve sığınmacıların haklarının korunması için talepte bulunun.

(örnek mektup için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.)

http://www.amnesty.org.tr/ai/node/1951

Açıklamanın devamına Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesinin web sitesinden ulaşabilirsiniz.