İki Asker ve Bir Sivil Serbest Bırakılmalıdır!

9 Temmuz 2011 tarihinde Diyarbakır-Bingöl karayolunun Ziyaret Köyü mevkiinde yol kesen bir grup PKK mensubu; Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç ve Sağlık Teknisyeni Aytekin Turhan Uz’u kaçırdı. Bu haberi yetkililerin açıklamaları ve askeri operasyonlar izledi. Bu operasyonlar sonucunda ne yazık ki onlarca kişi hayatını kaybetti.

Bugün 9 Temmuz 2011 tarihinde kaçırılan üç kişi için kamuoyundaki beklenti ve ailelerin çağrıları üzerine insan hakları savunucuları, sanatçılar, demokratik kitle örgütü temsilcileri olarak buradan bir çağrı yapıyoruz.

PKK, elinde tuttuğu askerlerin ve sivil vatandaşın can güvenliğinden sorumludur. İnsancıl hukukun gereği de bunu gerektirir. Ailelerin ve demokratik kamuoyunun üç kişinin serbest bırakılması isteğini dikkate almalıdır.

Aileler gibi bizler de üç kişinin sağlığından ve güvenliğinde dolayı kaygı taşıyoruz. Öncelikli olarak devlet kendi vatandaşlarının güvenliğinden sorumludur. Bu kişilerin sağ salim güven içerisinde ailelerine kavuşması için üzerine düşeni yapmalı, operasyonlara son vermelidir.

İnsan Hakları savunucuları olarak gözleri yaşlı bir şekilde, her gün kötü bir haber endişesiyle yaşamak zorunda kalan esir askerlerin yakınlarının yaptığı arabuluculuk çağrısına kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Oluşturduğumuz heyet olaya insani ve vicdani sorumlulukla yaklaşmaktadır. Süren çatışmaların açığa çıkardığı acıların ve yıkımların sonuçlarını iyi bilen ve süren çatışma ortamının nihayetlenmesini, barışçıl bir çözümü isteyen heyetimiz tüm risklerine rağmen bu barışçıl görevi kabul etmiştir. Heyette şimdilik İHD, TİHV ve Türkiye Barış Meclisi Temsilcileri ile sanatçı Ferhat Tunç ve Zihni Koç’un babası Veysel Koç yer alacaktır.

İHD Genel Merkezi
Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Türkiye Barış Meclisi
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu
Türk Tabipleri Birliği
Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı
Ferhat Tunç
Veysel Koç