Çocuklara Yönelik Şiddeti Kınıyoruz

Dün (12 Ekim 2011) saat 16.00 civarlarında Mardin Nusaybin ilçesinde yapılan bir basın açıklamasından sonra polislerin taş attıkları iddiası ile çocuklar gözaltına almak istemeleri sonucu çocuklar Suriye sınır hattında bulunan mayınlı alana saklanmışlardır. Yaşları 14 ve 16 arasında değişen toplam 19 çocuk burada bir süre kaldıktan sonra kolluk güçleri tarafından gözaltına alınmışlardır. Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan görüntülerde çocukların yakalandıktan sonra kolluk görevlilerinin coplu şiddetine maruz kaldıkları görülmektedir.

Nusaybin ilçesinde yaşanılan ve olağan hale gelen gaz şiddetinin yanı sıra çocukların şiddete maruz kalmaları kabul edilecek bir durum değildir. Başta içişleri bakanlığı olmak üzere resmi yetkilerin tüm Türkiye’nin gördüğü bu şiddet karşısında bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir.

Bu neden ile derneğimiz görevliler hakkında adli ve idari merciler nezdinde suç duyurusunda bulunacaktır.

Resmî makamların bir an önce bu şiddeti uygulayan kolluk memurlarını görevden alması gerekmektedir.

Unutulmamalı ki işkence ve kötü muamele gerek yasalarımızda gerekse evrensel sözleşmeler ile bir insanlık suçudur.
Kolluk görevlileri tarafından yapılan muameleyi kınıyoruz. İçişleri bakanlığı ve Nusaybin kaymakamlığının kolluk görevlilerini bir an önce açığa almasını talep ediyoruz.

İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi