Bir Hasta Mahpus Daha Yaşamını Yitirdi

 11.02.2015

26 Haziran 2013’te cezaevinden ağır hastalık (lösemi) sebebiyle tahliye edilen, “Hasta Mahpuslara Özgürlük” kampanyası kapsamında kamuoyu ile 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında paylaştığımız listelerde ismi bulunan A. Samet Çelik 10.02.2015 tarihinde saat 23.00 da yaşamını yitirdi.

Hastalığı sürecinde yan yana olduğumuz arkadaşımız, kardeşimiz A. Samet Çelik’in ailesine ve tüm mahpus arkadaşlarına sabırlar diliyoruz.

2006 yılında yakalandığı amansız hastalıkla 2013 yılına kadar hapishanede mücadele eden ve tedavisi önünde onca engellerle karşılaşan, zamanında yapılacak ilik nakliyle tedavisi mümkün olan A. Samet ÇELİK, tedavisinde geç kalındığı ve sağlık hakkı engellendiği için yaşamını yitirmiştir.

Devlet yetkilileri, hastalığının gün geçtikçe geri dönüşü olmayan bir yola girdiğini fark ettikleri halde ve bu konuda defalarca başvuru yapmamıza rağmen, 2006 yılından 26 Haziran 2013 tarihine kadar ağır hasta mahpus A. Samet Çelik’in tahliyesini engellemiştir.

Hasta mahpusların tahliye edilmeyerek hastalıkların ilerlemesini kendisine yöntem haline getiren yetkililere sesleniyoruz;

ÖLDÜRDÜĞÜN KADAR DEĞİL YAŞATTIĞIN KADAR İNSANSIN…

Hasta mahpusların hastanelere sevkleri randevu, güvenlik, kelepçeli muayene ve çıplak arama gibi nedenlerle geciktirilmekte bu durum hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır. Bu yöntem tüm cezaevlerinde sistematik olarak uygulanmakta adeta mahpuslara hastalıkları üzerinden işkence yapılmaktadır. Hasta mahpuslara işkence yöntemi şeklinde uygulanan bu anlayıştan vazgeçilmelidir.

ÖLÜMLERİ DURDURABİLİRİZ…

Tüm cezaevlerinde, hemen bugünden itibaren, genel bir sağlık taraması yapılmalıdır.

Sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarından oluşan heyetlere bu sağlık taramasını yapması için izin verilmelidir.

Cezaevlerinde hasta olarak bulunan mahpuslar derhal tahliye edilmelidir.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ