BASINA VE KAMUOYUNA: Sezgin Tanrıkulu yalnız değildir!

BASINA VE KAMUOYUNA

Sezgin Tanrıkulu yalnız değildir!

11 Eylül 2023

Diyarbakır milletvekili sayın Sezgin Tanrıkulu’nu, bir insan hakları savunucusu, bir avukat ve sivil toplum temsilcisi olarak tanır ve biliriz. Bizler Sivil Toplum kuruluşları olarak bu nitelikleri ile milletvekili olmasını ve milletvekili olduğu dönemde yaptığı bazı çalışmaları bir “insan hakları savunucusunun”  çalışmaları olarak da görüp bu çalışmalarının sürmesinde yarar olduğunu düşünmekteyiz.

Telefonla katılmış olduğu bir TV programında, programda hazır bulunan kişinin öne sürdüğü iddiaları yanıtlarken AİHM kararını dayanak  göstererek  bazı beyanlarda bulunmuş, bu beyanları devletin genel politik tutum ve açıklamalarıyla çelişir mahiyette bulunarak programın bazı katılımcıları tarafından tezyif edilmiştir.

Bunun üzerine  milletvekili sayın Sezgin Tanrıkulu  hakkında soruşturma başlatıldığı  bilgisi  medyaya yansımış, yine bu gelişmeler üzerine kendisi hakkında sosyal medyada linç olarak nitelenebilecek  saldırılar başlatılmıştır.

Her insan için en temel haklardan  olan “ifade özgürlüğü” nün bir milletvekili için bile kabul görmüyor  olması  ülkemiz açısından ayrıca üzüntü nedenidir. Hakaret ve tehdit içeren bu saldırılar  ülkemizde  geçmişte  yaşanmış çok vahim ve acı sonuçlar üreten başkaca saldırıları akla getirmekle   bizlerde  derin endişeye yol açmaktadır.

Bu vesile ile; Sezgin Tanrıkulu’nun   başta ifade özgürlüğü olmak üzere tüm haklarına saygılı davranmanın bir zorunluluk olduğunu   kamuoyuna bildirir,  bu saldırıların önlenmesi için gereken tedbirleri alması gerektiğini tüm kamu kurumlarına hatırlatırız.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği- Hak İnisiyatifi Derneği- İnsan Hakları Derneği-

İnsan Hakları Gündemi Derneği- Yurttaşlık Derneği