Örnek Resim

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD), insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tanınması ve eşit fırsatlarla sağlanmasına yönelik izleme, savunuculuk ve destek odaklı faaliyetlerine 2010 yılında İstanbul’da başlamıştır.

Çalışmalarında; seçim izleme, engellilerin adalete erişimi, barışçıl toplantı ve gösteri hakkı, ırk, etnik köken, inanç veya dine dayalı ayrımcılık, insan hakları savunucularının güçlendirilmesi konularına odaklanmaktadır.

İnsan hak ve özgürlükleri temelli çalışmalarını; ortak paylaşım ağlarının güçlenmesine katkı sunarak ve sivil toplum örgütleriyle dayanışma içerisinde sürdürmeyi hedeflemektedir.

Adres: Hamalbaşı Cd. Kamer Hatun Mahallesi, 22/2-3, 34435, Beyoğlu/İstanbul
E-posta: esithaklar@gmail.com
Tel: 0212 293 63 77 – 0501 212 72 77

RSS Eşit Haklar için İzleme Derneği

 • Podcast: Yasaksız Meydan – 2.2 Maden İşçileri
  Yasaksız Meydan’da Maden İşçileri Anlatıyor: “Öyle mi Alay Komutanı?” Eşit Haklar için İzleme Derneği ve Kısa Dalga Medya ortaklığında hazırlanan podcast serisi Yasaksız Meydan’ın ikinci bölümü emek hareketi direnişlerini ve işçilerin barışçıl toplanma ve gösteri hakkının düzenli olarak engellenmesini konu alıyor. Bölümün ikinci kısmında Bağımsız Maden-iş Sendikası Başkanı Tahir Çetin […]
 • Podcast: Yasaksız Meydan – 2.1 Bimeks İşçileri
  Eşit Haklar için İzleme Derneği ve Kısa Dalga ortaklığında hazırlanan podcast serisi Yasaksız Meydan’ın ikinci bölümü emek hareketi direnişlerini ve işçilerin barışçıl toplanma ve gösteri hakkının düzenli olarak engellenmesini konu alıyor.
 • Panel: Türkiye ve Brezilya’da Kent, Katılım ve Aktivizm
  Hafıza Merkezi ve Hollanda Helsinki Komitesi ile ortak düzenlediğimiz panelde konuklarımız Brezilya'da bir sosyal hareket ağı olan ve Portekizce 'bizim' anlamına gelen Nossas'ın Direktörü Alessandra Orofina ile, kent ve kırda daha adil, demokratik ve ekolojik süreçler inşa etmek için çalışan Mekanda Adalet Derneği Direktörü Yaşar Adanalı olacak.
 • Ortak Açıklama: Gözaltına Alınan Hak Savunucuları, Avukatlar ve STÖ Temsilcileri Serbest Bırakılsın!
  BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi uyarınca da tamamen demokratik faaliyet yürüten hak ve hukuk örgütleri yönetici ve üyelerinin bu şekilde bir muameleye maruz bırakılmaları, bildirgeye de aykırıdır. Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.
 • Ortak Açıklama: Çocuk Ölümlerinin Failleri Cezalandırılmadan Bu Ülkeye Adalet Gelmeyecek!
  Cezasızlıkla Mücadelede Güç Birliği Ağı olarak, 20 Kasım Çocuk Hakları Günü'nde çocukların insan haklarına dayalı, barış içerisinde yaşamasının, ancak toplumsal adaletin tesis edildiği bir iklimde mümkün olduğunu biliyoruz. Bu iklimi yaratmanın en önemli yolunun da cezasızlıkla mücadeleden geçtiğini, yargıda reformun yeniden gündeme getirildiği bu günlerde yeniden hatırlatmak istiyoruz.
 • Podcast: YASAKSIZ MEYDAN Yayında: “Barışçıl gösteri hakkı ve Türkiye’deki durum”
  Yasaksız Meydan’ın birinci bölümünde İrem Afşin’in konuğu akademisyen Dr. Berke Özenç Türkiye’de “barışçıl toplanma özgürlüğü” hakkını değerlendiriyor: “Barışçıl olduğu sürece siyasi iktidarın kolluk görevlilerinin bir gösteriye herhangi bir yaptırım uygulaması hukuka aykırıdır.”
 • Panel : Türkiye ve Polonya’da LGBTİ+ Hakları
  “Daralan Demokratik Alan ve Uluslararası Dayanışma” panel serisinin üçüncü etkinliği “Türkiye ve Polonya’da LGBTİ+ Hakları” 18 Kasım Çarşamba günü saat 16:00’da çevrimiçi gerçekleşecek. Hafıza Merkezi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Hollanda Helsinki Komitesi ortaklığında düzenlenen panelde konuklarımız Kampania Przeciw Homofobii (Homofobi Karşıtı Kampanya) Genel Koordinatörü Karolina Gierdal ve Kaos GL Akademik ve Kültürel Çalışmalar Program Koordinatörü Aylime Aslı Demir. […]
 • Podcast: “Yasaksız Meydan” Başlıyor!
  Eşit Haklar için İzleme Derneği ve Kısa Dalga Medya işbirliğinde hazırladığımız yeni podcast serisi “Yasaksız Meydan” 13 Kasım 2020 Cuma günü yayına başlıyor. “Yasaksız Meydan” iki haftada bir Cuma günleri İrem Afşin’in sunumuyla tüm podcast platformları(*), kısadalga.net ve esithaklar.org web sitelerinde yayınlanacak.
 • 2. Uluslararası Ayrımcılık Konferansında 3. Hafta Oturumları için Kayıtlar Başladı!
  Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nin yürütücüleri arasında bulunduğu Eşitlik Forumu tarafından 10-11 Nisan 2020 tarihlerinde yapılması planlanan, ancak küresel COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen “2. Uluslararası Ayrımcılık Konferansı” pandemi koşullarında çevrim içi olarak düzenleniyor.  2. Uluslararası Ayrımcılık Konferansı’nın 7 – 8 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek son hafta oturumuna katılım için […]
 • Panel: Özgürlük ve Gözetim Sarkacında Dijital Haklar
  “Daralan Demokratik Alan ve Uluslararası Dayanışma” panel serisinin ikinci etkinliği “Özgürlük ve Gözetim Sarkacında Dijital Haklar” 5 Kasım Perşembe günü saat 16:00’da çevrimiçi gerçekleşecek. Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hafıza Merkezi ve Hollanda Helsinki Komitesi ortaklığında düzenlenen panelde konuklarımız Pakistanlı hak savunucusu Nighat Dad ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi […]